Запитання - відповіді

Отримання майна у фінансовий лізинг
Як визначається дата формування податкового кредиту при отриманні майна у фінансовий лізинг підприємством, яке застосовує касовий метод податкового обліку?
Алла Кононова , начальник відділу розгляду звернень з ПДВ Управління вдосконалення непрямого оподаткування Департаменту методологічної та нормотворчої роботи ДФС України
Оксана Гермаківська , головний державний інспектор

Пунктом 198.2 ст. 198 Податкового кодексу визначено особливі правила формування податкового кредиту за операціями фінансової оренди (лізингу). Зокрема, датою збільшення податкового кредиту орендаря (лізингоотримувача) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об’єкта фінансового лізингу таким орендарем.

Водночас згідно з п. 187.10 ст. 187 Податкового кодексу платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

При цьому такі платники податку формують податковий кредит за касовим методом на підставі податкових накладних, отриманих ними при здійсненні операцій з покупки (отримання) товарів/послут, вартість яких включається в тариф на постачання теплової енергії, природного газу, послуг з транспортування та/або розподілу природного газу, водопостачання, водовідведення чи послуг, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла (товарів/послут, передбачених п. 187.10 ст. 187 Податкового кодексу), за умови реєстрації таких податкових накладних в ЄРПН.

Підпунктом 14.1.266 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу визначено, що касовий метод для цілей оподаткування ПДВ — метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов’язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг); а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Таким чином, платники податку, які здійснюють операції, визначені п. 187.10 ст. 187 Податкового кодексу, при отриманні майна у фінансовий лізинг визначають дату формування податкового кредиту за касовим методом у разі, якщо вартість такого об’єкта фінансового лізингу включається в тариф на постачання продукції, до операцій з постачання якої застосовується касовий метод податкового обліку (за умови реєстрації відповідних податкових накладних в ЄРПН).

Водночас Законом № 1797, зокрема, внесено зміни до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу, згідно з якими у разі, якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати їх складення, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод (але лише за умови отримання права на податковий кредит).

Зазначені норми набрали чинності з 01.01.2017 р.

Отже, з 01.01.2017 р. за операціями з отримання майна у фінансовий лізинг платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, можуть включити до податкового кредиту суми ПДВ, зазначені у зареєстрованій в ЄРПН податковій накладній, за умови їх сплати контрагентам у межах 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної.

Якщо на дату сплати лізингового платежу підприємством, яке застосовує касовий метод податкового обліку, минуло 365 календарних днів з дати складання відповідної податкової накладної, таке підприємство втрачає право на податковий кредит (незалежно від того, коли була складена податкова накладна: до 01.01.2017 р. чи після цієї дати).

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

Цивільний кодекс — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-ІV. Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ. Закон № 1797 — Закон України № 1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні». Постанова № 199 — постанова Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 р. № 199 «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування». Порядок № 1307 — Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну України від 31.12.2015 р. № 1307

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання