Запитання - відповіді

Відрядження
Яким чином оподатковуються податком на доходи фізичних осіб суми добових витрат, які виплачуються юридичною особою (роботодавцем) працівнику-нерезиденту у разі відрядження його за кордон?
Оксана Марінець , начальник відділу розгляду звернень платників податків

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу, згідно з пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа — резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно з пп. 170.10.1 п. 170.10 ст. 170 Кодексу доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особ­ливостей, визначених деякими нормами розділу IV Кодексу для нерезидентів).

Відповідно до пп. 165.1.11 п. 165.1 ст. 165 зазначеного Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт і розраховані згідно з п. 170.9 ст. 170 Кодексу.

Згідно з пп. 170.9.1 цього пункту до оподатковуваного доходу не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв’язку з таким відрядженням у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон — не вище 80 євро за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим Нацбанком України, в розрахунку за кожен такий день.

Довідково

До оподатковуваного доходу не включаються добові витрати для відряджень за кордон не вище 80 євро за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим Нацбанком України, в розрахунку за кожен такий день.

Сума добових визначається в разі відрядження:

  • у межах України та країн, в’їзд громадян України на територію яких не потребує наявності візи (дозволу на в’їзд), — згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами;
  • до країн, в’їзд громадян України на територію яких здійснюється за наявності візи (дозволу на в’їзд), — згідно з наказом про відрядження за наявності документальних доказів перебування особи у відрядженні (відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні).

За відсутності зазначених відповідних підтвердних документів сума добових включається до оподатковуваного доходу платника податку.

Будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв’язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає.

Отже, сума добових витрат, понесених такими особами під час відрядження за кордон, у розмірах, визначених відповідно до пп. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Податкового кодексу, не оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб за умови виконання інших вимог, встановлених зазначеним пунктом.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання