Запитання - відповіді

Витрати на авіаквиток
Приватним підприємством (роботодавцем) відшкодовуються суми витрат, понесених фізичною особою (працівником) під час відрядження на проїзд повітряним транспортом. Чи є такі суми об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб?
Оксана Марінець , начальник відділу розгляду звернень платників податків

Під час реєстрації пасажиру надається посадковий талон, у якому зазначаються його прізвище та ім’я, код ІАТА або код ІСАО перевізника, номер рейсу, дата та час відправлення, час закінчення посадки у повітряне судно, номер виходу на посадку і номер посадкового місця (за наявності) на борту повітряного судна (п. 7 розділу X Правил № 735).

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Податкового кодексу, згідно із пп. 165.1.11 п. 165.1 ст. 165 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт і розраховані згідно із п. 170.9 ст. 170 Кодексу.

Сума відшкодованих платнику податку — фізичній особі, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, зокрема на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті), інших документально оформлених витрат, пов’язаних з правилами в’їзду та перебування у місці відрядження, у тому числі будь-яких зборів і податків, що підлягають сплаті у зв’язку із здійсненням таких витрат, не є доходом (пп. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Податкового кодексу).

Зазначені в абзаці другому цього підпункту витрати не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона, якщо його обов’язковість передбачено правилами перевезення на відповідному виді транспорту, та розрахункових документів про їх придбання за всіма видами транспорту, в тому числі чартерних рейсів, рахунків, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, в тому числі бронювання місць у місцях проживання, страхових полісів тощо.

Таким чином, суми відшкодованих витрат на проїзд не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат, зокрема у вигляді електрон­ного квитка на проїзд повітряним транспортом за умови надання посадкового талона та розрахункового документа про його придбання.

При цьому окрім зазначених вимог мають бути виконані всі інші встановлені п. 170.9 ст. 170 Податкового кодексу ви­моги.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання