Запитання - відповіді

Постачання води орендарям
Чи є платником рентної плати за спецвикористання води суб’єкт господарювання, який на підставі укладеного договору на послуги централізованого водопостачання та водовідведення окрім використання води для задоволення винятково власних питних і санітарно-гігієнічних потреб постачає воду орендарям власних приміщень?
Діана Туганова , головний державний ревізор-інспектор відділу методологічного супроводження адміністрування ресурсних, рентних платежів та місцевих податків

Платниками рентної плати є водокористувачі, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі) (п. 255.1 ст. 255 Податкового кодексу).

Здійснення господарської діяльності суб’єктом господарювання у сфері надання нерухомого майна в оренду має на меті отримання економічної вигоди від послуг оренди, розмір якої залежить, зокрема, від наявності водозабезпечення нежитлових приміщень та розміру понесених орендодавцем витрат на утримання внутрішньобудинкових мереж у таких приміщеннях.

У разі укладення договору таким суб’єктом господарювання — орендодавцем на постачання води з підприємством, що надає послуги з централізованого водопостачання, та за відсутності укладених окремих договорів на постачання води орендарями приміщень об’єктом оподаткування рентною платою водокористувача-постачальника вважаються обсяги води, передані орендарям приміщень.

Суб’єкт господарювання, який використовує воду винятково для власних питних та санітарно-гігієнічних потреб, при наданні приміщень (нежитлових або житлових) в оренду повинен обчислювати та сплачувати рентну плату за всі обсяги води, отриманої від підприємства, що надає послуги з централізованого водопостачання.

У разі укладення окремих договорів на постачання води водокористувачами — орендарями приміщень з підприємством, яке надає послуги з централізованого водопостачання до орендованих об’єктів нерухомості при використанні отриманих обсягів води як для здійснення господарської (виробничої) діяльності, так і для задоволення власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, такі суб’єкти господарювання самостійно обчислюють та сплачують рентну плату за обсяги фактично використаної ними води.

Правовідносини в частині оренди майна регулюються, зокрема, статтями 283 та 284 Господарського кодексу.

Рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних об’єктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів (пп. 255.11.2 п. 255.11 ст. 255 Податкового кодексу).

Таким чином, суб’єкт господарювання, який використовує воду для задоволення винятково власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, але при цьому постачає воду орендарям приміщень, що йому належать, є платником рентної плати за спецвикористання води за всі обсяги використаної води.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання