Запитання - відповіді

Компенсаційні виплати мобілізованим
Роботодавець отримав компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку мобілізованих працівників. Чи має він право на перерахунок сум єдиного внеску, нарахованого та утриманого із заробітку мобілізованого працівника у 2014 — 2015 рр.?
Світлана Кепіна , начальник Управління адміністрування єдиного внеску, методології та розгляду звернень платників податків Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС України
Анжеліка Роговець , головний державний ревізор-інспектор

Платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством (п. 1 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ).

Єдиний внесок для зазначених платників нараховується з нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за всіма видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абзац перший п. 1 частини першої ст. 7 Закону про ЄСВ).

При цьому частиною сьомою цієї статті визначено: не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, яка загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та/або введення воєнного стану.

Єдиний внесок для всіх платників (крім пільгових категорій) установлено у розмірі 22 % до визначеної бази нарахування єдиного внеску.

Порядком № 105 визначено механізм виплати зазначеної компенсації за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті мобілізованим працівникам.

Якщо у 2017 р. роботодавець отримав компенсаційні виплати з бюджету згідно з Порядком № 105 за 2014 — 2015 рр., такий роботодавець має право здійснити перерахунок єдиного внеску і зменшити суми нарахованого та утриманого єдиного внеску на суми середнього заробітку мобілізованого працівника за ставками єдиного внеску, що діяли у 2014 — 2015 рр., та відобразити сторновані суми у таблицях 1 та 6 додатка 4 до Порядку № 435.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання