Запитання - відповіді

Зітність постійних представництв
Який порядок розрахунку податку на прибуток нерезидентами, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, та яку звітність вони повин­ні подавати?

Суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента (пп. 141.4.7 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу).

У разі якщо нерезидент провадить свою діяльність в Україні та за її межами і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що ведеться ним через постійне представництво в Україні, сума прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, визначається на підставі складення нерезидентом окремого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з контролюючим органом за місцезнаходженням постійного представництва.

У разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий нерезидентами з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток визначається контролюючим органом як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7.

Платник податку на прибуток подає разом з декларацією з податку на прибуток підприємств, затвердженою наказом № 897 (далі — декларація), квартальну або річну фінзвітність у порядку, передбаченому для її подання з урахуванням вимог ст. 137 Податкового кодексу. Фінансова звітність є додатком і невід’ємною частиною декларації.

Крім цього, наказом № 544 затверджено Порядок розрахунку податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво (далі — Порядок) та форми:

  • розрахунку податку на прибуток нерезидента, який провадить діяльність на території України через постійне представництво на підставі складення окремого балансу фінансово-господарської діяльності (далі — Розрахунок 1);
  • розрахунку податку на прибуток постійного представництва нерезидента, визначеного шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7 (далі — Розрахунок 2).

Отже, постійне представництво як платник податку на прибуток подає до конт­ролюючого органу, в якому перебуває на обліку:

  • або декларацію, якщо суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента;
  • або Розрахунок 1, якщо нерезидент провадить свою діяльність в Україні та за її ме­жами і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що ведеться ним через постійне представництво в Україні, відповідно до розділу ІІ Порядку;
  • або Розрахунок 2 у разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий нерезидентами з джерелом його походження з України, відповідно до розділу ІІІ Порядку.

Постійне представництво, яке визначає прибуток як різницю між доходом та витратами шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7, складає і подає до контролюючих органів Розрахунок 2.

Згідно з п. 2 розділу ІІІ Порядку в рядку 01 Розрахунку 2 вказується сума доходів постійного представництва без врахування доходів нерезидента.

При поданні Розрахунків 1 та 2 слід також враховувати вимоги п. 46.4 ст. 46 Податкового кодексу, відповідно до яких платник, який вважає, що форма декларації збільшує або зменшує його податкові зобов’язання всупереч нормам Кодексу з такого податку, має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці декларації. У разі необхідності платник може подати разом з декларацією доповнення до неї, складене у довільній формі, з поясненням мотивів його подання.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

Бюджетний кодекс — Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI. Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI .
Закон про держреєстрацію — Закон України від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань». Закон № 1956 — Закон України від 10.12.91 р. № 1956-ХІІ «Про товарну біржу».  Наказ № 544 — наказ Мінфіну України від 13.06.2016 р. № 544 «Про затвердження форм та Порядку розрахунку податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво». Наказ № 897 — наказ Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств». Порядок № 440 — Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 р. № 440

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання