Запитання - відповіді

Підприємницька діяльність «неприбутківців»
Чи може громадська організація, яку включено до Реєстру, здійснювати некомерційну підприємницьку діяльність?

Порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об’єднань встановлено Законом № 4572. Пунктом 3 ст. 1 цього Закону визначено, що громадська спілка — це громадське об’єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.

Відповідно до п. 5 вищезазначеної статті громадське об’єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без нього. Громадське об’єднання з таким статусом є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

У разі якщо громадське об’єднання здійснює діяльність на комерційній основі і отримує прибуток, то зазначена діяльність класифікується як підприємництво (ст. 42 Господарського кодексу) і не відповідає сутності поняття некомерційної діяльності неприбуткових установ.

Отже, у разі якщо господарська діяльність юридичної особи, зареєстрованої як суб’єкт некомерційного господарювання, набуває характеру підприємницької діяльності, то до неї застосовуються положення Господарського кодексу та інших законів, якими регулюється підприємництво.

У разі якщо господарське об’єднання зі статусом юридичної особи провадить комерційну діяльність, то таке об’єднання повинно здійснити перереєстрацію в Єдиному державному реєстрі з подальшим його виключенням з Реєстру.

Таким чином, громадська організація, яку включено до Реєстру, не може здійснювати некомерційну підприємницьку діяльність.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання