Запитання - відповіді

Добровільна сплата працівником
Особа перебуває у трудових відносинах з роботодавцем. Чи має вона право на добровільну сплату ЄСВ?
Світлана Кепіна , начальник Управління адміністрування єдиного внеску, методології та розгляду звернень платників податків Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС України
Анжеліка Роговець , головний державний ревізор-інспектор

Платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (конт­ракту) або на інших умовах, передбачених законодавством (п. 1 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ).

Базою нарахування єдиного внеску для зазначених платників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці, та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (абзац перший п. 1 частини першої ст. 7 Закону про ЄСВ).

Застрахована особа — це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок (п. 3 частини першої ст. 1 Закону про ЄСВ).

Абзацом п’ятим частини першої ст. 10 Закону про ЄСВ визначено коло платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску та умови, за яких таке право надається, а саме зазначені особи не повинні бути, зокрема, застрахованими особами та перебувати в трудових відносинах з роботодавцями.

Якщо особа перебуває у трудових відносинах з роботодавцем, вона є застрахованою особою, а отже, підлягає загально­обов’язковому державному соціальному страхуванню.

Таким чином, враховуючи норми абзацу п’ятого частини першої ст. 10 Закону про ЄСВ, застрахована особа не належить до кола осіб, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.