Запитання - відповіді

Випадки відмови в укладенні договору
Фізична особа бажає укласти договір про добровільну участь, згідно з яким сплатити ЄСВ за попередні періоди. На дату подання такою особою заяви про добровільну участь на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданої держреєстратором, нею припинено підприємницьку діяльність, однак контролюючим органом не проведено перевірки та остаточного розрахунку. Чи має право контролюючий орган відмовити такій особі в укладенні договору?
Світлана Кепіна , начальник Управління адміністрування єдиного внеску, методології та розгляду звернень платників податків Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС України
Анжеліка Роговець , головний державний ревізор-інспектор

Порядок укладення договору врегульовано ст. 10 Закону про ЄСВ та розділом V Інструкції № 449.

Право на добровільну сплату єдиного внеску мають особи, які досягли 16-річного віку, не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями та не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4, 5 та 51 частини першої ст. 4 цього Закону (ФОП, фермерів, самозайнятих осіб), у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України (абзац п’ятий частини першої ст. 10 Закону про ЄСВ).

Особа, яка виявила бажання брати участь у системі добровільного страхування, подає до контролюючого органу за місцем проживання заяву про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування або одноразову сплату у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування за формою згідно з додатком 3 до Інструкції № 449, копію трудової книжки (за наявності) та копію документа, що посвідчує особу (пп. 4 п. 1 розділу V цієї Інструкції).

Відповідно до частини сьомої ст. 10 Закону про ЄСВ та пп. 2 п. 2 розділу V Інструкції № 449 контролюючий орган відмовляє в укладенні договору у разі якщо особа:

  • підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню;
  • не відповідає вимогам стосовно осіб, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску;
  • надала неповні або недостовірні відомості;
  • раніше уклала договір, дію якого не припинено або за яким не виконано передбачені ним умови;
  • бажає укласти договір на строк менше одного року (крім договорів одноразової сплати).

В інших випадках відмова в укладенні договору не допускається.

З особою, яка подала заяву та бажає сплатити єдиний внесок за попередні періоди, в яких вона не підлягала соціальному страхуванню (у тому числі за період з 01.01.2004 р. по 31.12.2010 р.), після перевірки викладених у ній відомостей контролюючий орган у строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладає договір, зокрема, за формою, наведеною в додатку 5 до Інструкції № 449.

Згідно з нормами частини восьмої ст. 4 Закону № 755 фізична особа — підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Зняття з обліку фізичних осіб — підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, здійснюється контролюючими органами на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих держреєстратором після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку (абзац сьомий частини першої ст. 5 Закону про ЄСВ).

Таким чином, те, що на дату подання фізичною особою заяви контролюючим органом не проведено передбачених законодавством перевірок, звірення розрахунків та не проведено остаточного розрахунку, не є підставою для відмови в укладенні з такою особою договору, адже така особа вже не є фізичною особою — підприємцем.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання