Запитання - відповіді

Пенсіонер за іноземним законодавством та одночасно ФОП
Підприємець одержує пенсію за віком, призначену за пенсійним законодавством Литовської Республіки. Чи звільняється він від сплати ЄСВ за себе?
Світлана Кепіна , начальник Управління адміністрування єдиного внеску, методології та розгляду звернень платників податків Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС України
Анжеліка Роговець , головний державний ревізор-інспектор

Згідно з пунктом четвертим частини першої ст. 4 та пунктом першим частини другої ст. 6 Закону про ЄСВ фізичних осіб — підприємців визначено платниками єдиного внеску, які повинні своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Водночас підприємці звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загально­обов’яз­кового державного соціального страхування (п. 4 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ).

Відповідно до ст. 8 Закону № 1058 право на пенсію мають як громадяни України, так і іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Отже, оскільки підприємець є одержувачем пенсії за віком, призначеної за пенсійним законодавством Литовської Республіки, а не відповідно до Закону № 1058, то він не звільняється від обов’язку нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок на загальних підставах та подавати до контролюючого органу обов’язкову звітність.