Запитання - відповіді

Дохід від продажу автотранспорту
Громадянин планує продати легковий автомобіль та мотоцикл безпосередньо в сервісному центрі МВС у присутності адміністратора. При цьому договір нотаріально не посвідчуватиметься. Чи потрібно в такому випадку сплачувати податки і подавати декларацію?
Світлана Володимирова , начальник відділу адміністрування податків з громадян Управління адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС України

Підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов’язку, порядок і умови його виконання встановлюються Податковим кодексом або законами з питань митної справи (п. 37.1 ст. 37 Кодексу). Відповідно до п. 37.2 цієї статті податковий обов’язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов’язує сплату ним податку.

Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна встановлено ст. 173 Податкового кодексу.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню (абзац перший п. 173.2 ст. 173 Кодексу).

Тобто при продажу протягом року одного легкового автомобіля та одного мотоцикла об’єкт оподаткування у платника податків не виникає.

Водночас дохід, отриманий платником від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 Податкового кодексу (абзац другий п. 173.2 ст. 173 Кодексу).

Відповідно до пп. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 цього Кодексу платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу і подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі — декларація) за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

При цьому обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і декларація не подається, якщо такий платник отримував доходи, зокрема, від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими було сплачено податок (п. 179.2 ст. 179 Податкового кодексу).

Якщо продаж автотранспортних засобів здійснюється без нотаріального посвідчення договорів у сервісних центрах МВС у присутності адміністраторів, то платник податків, у якого виникають зобов’язання щодо сплати податків (зборів), не звільняється від обов’язку подання декларації за наслідками звітного податкового року.

Водночас якщо у платника об’єкт оподаткування не підпадає під оподаткування, декларацію подавати не потрібно.

Отже, оскільки платник податку планує продати один легковий автомобіль та мотоцикл, то об’єкт оподаткування не виникатиме і відповідно він звільнятиметься від обов’язку подання декларації.