Запитання - відповіді

Компенсаційні виплати мобілізованих
Який порядок коригування компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних, зокрема, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за 2014 — 2015 рр., у разі застосування роботодавцем у цей період понижуючого коефіцієнта та відображення таких коригувань у звіті з ЄСВ?
Світлана Кепіна , начальник Управління адміністрування єдиного внеску, методології та розгляду звернень платників податків Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС України
Анжеліка Роговець , головний державний ревізор-інспектор

Платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством (абзац другий п. 1 частини першої ст. 4 Закону про ЄСВ).

Не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку мобілізованих працівників.

Пунктом 1 частини першої ст. 7 цього Закону визначено, що базою нарахування єдиного внеску для зазначених платників є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці.

При цьому частиною сьомою ст. 7 Закону про ЄСВ визначено, що не нараховується на виплати та не утримується єдиний внесок з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку мобілізованих працівників.

Порядок виплати компенсації за 2014 — 2015 рр. підприємствам, установам, організаціям, фермерським господарствам, сільськогосподарським виробничим кооперативам незалежно від підпорядкування і форми власності та фізичним особам — підприємцям у межах середнього заробітку працівників, призваних на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особ­ливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, а також працівникам, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом, за таких працівників затверджено постановою  № 105 (далі — Порядок № 105).

Якщо роботодавець отримав компен­саційні виплати з бюджету згідно з Порядком № 105 за 2014 — 2015 рр., він має право здійснити перерахунок єдиного внеску і зменшити суми нарахованого та утриманого єдиного внеску на суми середнього заробітку мобілізованого пра­цівника за ставками, що діяли у 2014 — 2015 рр., та відобразити сторновані суми у таблицях 1 та 6 додатка 4 до Порядку № 435.

При застосуванні понижуючого коефіцієнта в період нарахування мобілізованому працівнику середнього заробітку та у разі здійснення перерахунку сум нарахованого єдиного внеску необхідно одночасно здійснити перерахунок такого коефіцієнта.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання