Запитання - відповіді

Відчуження корпоративних прав
Чи правомірне перебування підприємства на спрощеній системі оподаткування після відчуження ним корпоративних прав шляхом їх продажу у зв’язку з виходом зі складу засновників іншого підприємства, що перебуває на загальній системі оподаткування?
Вікторія Попова , заступник начальника відділу методологічного супроводження адміністрування ресурсних, рентних платежів та місцевих податків Управління методологічного супроводження адміністрування податків

Пунктом 291.5 ст. 291 Податкового кодексу визначено види діяльності, при здійсненні яких суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи — підприємці) не можуть бути платниками єдиного податку першої — третьої груп. Це, зокрема, діяльність у сфері фінансового посередництва та діяльність з управління підприємствами.

Згідно з пп. 14.1.90 п. 14.1 ст. 14 Кодексу корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) такої організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Умовою, за якою суб’єкт господарювання не може бути на спрощеній системі оподаткування, є обрані цим суб’єктом види діяльності, зазначені у пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу, які заявлені ним при державній реєстрації.

Таким чином, оскільки продаж корпоративних прав у зв’язку з виходом підприємства зі складу засновників іншої юридичної особи, що знаходиться на загальній системі оподаткування, не є обраним видом діяльності, то така разова господарська операція підприємства не є підставою для переходу на загальну систему оподаткування.

Щодо вартості корпоративних прав підприємства, що продаються, то слід зазначити, що відповідно до п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу для платників єдиного податку третьої групи — юридичних осіб будь-якої організаційно-правової форми встановлено обмеження річного обсягу доходу у розмірі 5 млн грн.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання