Запитання - відповіді

Фіндопомога припиненому ФОП
Як юридичній особі (фізичній особі — підприємцю) оподаткувати та відобразити у формі № 1ДФ суму списаної після закінчення терміну позовної давності заборгованості за надані, але не оплачені товари на користь фізичної особи — підприємця, яка припинила держреєстрацію підприємницької діяльності?
Вікторія Житинська , головний державний інспектор відділу доходів і зборів з фізичних осіб Управління адміністрування Бази знань Інформаційно-довідкового департаменту ДФС України

Безповоротна фінансова допомога — це, зокрема, сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності (пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом ІV Податкового кодексу, відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа — резидент, яка, зокрема, отримує доходи з джерел їх походження в Україні.

Суми безповоротної фінансової допомоги (крім суми процентів, умовно нарахованих на таку допомогу), наданої фізичній особі, включаються до складу оподатковуваного доходу як дохід у вигляді додаткового блага, що визначено пп. «ґ» пп. 164.2.17 п 164.2 ст. 164 Податкового кодексу.

При цьому пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 цього Кодексу визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставкою, визначеною у ст. 167 Кодексу (18 %).

Оскільки у зазначеному випадку надана безповоротна фінансова допомога не є результатом від здійснення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця, що проводиться у порядку та за правилами, передбаченими законодавством для такої категорії осіб, та списується на її користь, то така сума допомоги оподатковується за нормами, встановленими Податковим кодексом для оподаткування доходів фізичних осіб як додаткове благо.

Згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку № 4, дохід, отриманий платником податку у вигляді додаткового блага, відображається податковим агентом у формі № 1ДФ за ознакою «126».
Крім того, відповідно до пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 Податкового кодексу об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу.

Пунктом 163.1 цієї статті передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого серед іншого включається дохід, отриманий платником податку у вигляді додаткового блага (крім випадків, передбачених ст. 165 Податкового кодексу).

Сума безповоротної фінансової допомоги, надана платнику податку — фізичній особі,
оподатковується військовим збором на загальних підставах за ставкою 1,5 %

Отже, якщо юридичною особою (фізичною особою — підприємцем) після закінчення терміну позовної давності списується сума заборгованості за надані, але не оплачені товари на користь фізичної особи — підприємця, яка припинила держреєстрацію підприємницької діяльності, то така сума оподатковується ПДФО за ставкою 18 % та військовим збором за ставкою 1,5 % з відповідним відображенням у формі № 1ДФ як дохід, отриманий у вигляді додаткового блага.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання