Запитання - відповіді

Зміна системи оподаткування
Підприємство, перебуваючи на загальній системі оподаткування, у І кварталі 2017 р. отримало дохід понад 5 млн грн і протягом 2017 р. не змінювало систему оподаткування. У кінці 2017 р. підприємство отримало аванс у розмірі 12 млн грн за послуги, що надаються із січня 2018 р., який вважатиметься доходом у 2018 р. Чи має право підприємство перейти на спрощену систему оподаткування з ІV кварталу?
Вікторія Попова , заступник начальника відділу методологічного супроводження адміністрування ресурсних, рентних платежів та місцевих податків Управління методологічного супроводження адміністрування податків

Згідно з пп. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування може бути здійснено за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на цю систему, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені п. 291.4 ст. 291 Кодексу, а саме річний обсяг доходу не має перевищувати 5 млн грн.

Підприємство, перебуваючи у 2017 р. на загальній системі оподаткування, було платником податку на прибуток підприємств.

Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НПБО або МСФЗ, на різниці, які виникають згідно з положеннями розділу III Кодексу.

Як зазначено у підпунктах  6.3 та 6.4 п. 6 ПБО 15 «Дохід», сума попередньої оплати продукції (товарів, робіт, послуг) та сума авансу в рахунок оплати продукції (товарів, робіт, послуг) не визнаються доходами.

Якщо аванс за послуги у сумі 12 млн  грн було отримано підприємством під час його перебування на загальній системі оподаткування, то у разі відсутності інших доходів протягом 2017 р. підприємство мало б право перейти на спрощену систему оподаткування у 2018 р.

Водночас згідно з податковою деклара­цією платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи), поданою підприємством за І квартал 2017 р., підприємство перевищило обсяг доходу за 2017 р., визначеного п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу, у зв’язку з чим таке підприємство не може застосовувати спрощену систему оподаткування.

Таким чином, підприємство не може перейти на сплату єдиного податку у 2018 р.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання