Запитання - відповіді

Податкова знижка за витратами на лікування
Чи може фізична особа скористатися правом на податкову знижку у зв’язку із понесеними витратами на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування?
Надія Філіповських , заступник начальника Управління — начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб Управління адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС України
Світлана Володимирова , начальник відділу адміністрування доходів громадян Управління адміністрування доходів і зборів з фізичних осіб Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб Державної фіскальної служби України

Платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року (ст. 166 Податкового кодексу).

До переліку витрат, дозволених для включення до податкової знижки, згідно з пп. 166.3.4 п. 166.3 цієї статті відно­ситься сума коштів, сплачених платником подат­­ку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів), а також сума коштів, сплачених платником податку, визнаним у встановленому порядку інвалідом, на користь протезно-ортопедичних підприємств, реабілітаційних установ для компенсації вартості платних послуг з реабілітації, технічних та інших засобів реабілітації, наданих такому платнику або його дитині-інваліду у розмірах, що не перекриваються виплатами з фондів загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування, крім:

  • косметичного лікування або косметичної хірургії, включаючи косметичне протезування, не пов’язаних з медичними показаннями, водолікування та геліотерапії, не пов’язаних з лікуванням хронічних захворювань;
  • протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, порцеляни та галь­ванопластики;
  • абортів (крім абортів, які проводяться за медичними показаннями або коли вагітність стала наслідком зґвалтування);
  • операцій із зміни статі;
  • лікування венеричних захворювань (крім СНІДу та венеричних захворювань, причиною яких є побутове зараження або зґвалтування);
  • лікування тютюнової чи алкогольної залежності;
  • придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, оплати вартості медичних послуг, які не включено до переліку життєво необхідних, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

При цьому пп. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу набирає чинності з 1 січня року, що настає за роком, у якому набере чинності закон про загально­обов’язкове державне соціальне медичне страхування.

Оскільки станом на 01.01.2018 р. закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування чинності не набрав, то податкова знижка за витратами, понесеними платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, за наслідками 2017 р. платникам не надається.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

Земельний кодекс — Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. № 2768-III. Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Цивільний кодекс — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV. Закон про держреєстрацію — Закон України від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань». Порядок № 4 — Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4