Запитання - відповіді

Послуги нерезидентам
Яка сума є базою оподаткування єдиним податком при наданні інформаційно-консультаційних послуг нерезидентам: кошти, що надійшли на поточний рахунок підприємства, чи кошти у валюті, що надійшли на рахунок фінансової небанківської установи від нерезидента України?
Вікторія Попова , заступник начальника відділу методологічного супроводження адміністрування ресурсних, рентних платежів та місцевих податків Управління методологічного супроводження адміністрування податків

Відповідно до частини другої п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу доходом юридичної особи — платника єдиного податку третьої групи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 цієї статті.

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Нацбанком України на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст.  292 Податкового кодексу).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів такому платнику у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 292.6 ст. 292 вищезазначеного Кодексу).

Водночас на виконання п. 2 постанови № 410 щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України частини надходжень в іноземній валюті з-за кордону, зокрема на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, та згідно з пп. 5.3 п. 5 Інструкції № 492 кошти, зокрема перераховані з-за кордону нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами), зараховуються на поточні рахунки в іноземній валюті юридичних осіб — резидентів через розподільчі рахунки.

Оскільки розподільчі рахунки використовуються банківськими установами для перерахування певних видів доходів в іноземній валюті на поточні рахунки клієнтів як транзитні, доходом юридичної особи — платника єдиного податку третьої групи від здійснення операцій з розрахунками в іноземній валюті є сума, що надійшла на поточний рахунок юридичної особи в гривнях після обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України частини надходжень в іноземній валюті, та решта суми коштів в іноземній валюті, перерахованій у гривні за офіційним курсом Нацбанку України на дату її надходження на поточний рахунок в іноземній валюті.

Отримана в іноземній валюті частина суми доходу перераховується за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Нацбанком України на дату її надходження, на поточний рахунок підприємства в іноземній валюті.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Постанова № 410 — постанова Нацбанку України від 13.12.2016 р. № 410 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України». Інструкція № 492 — Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою Правління Нацбанку України від 12.11.2003 р. № 492. ПБО 7 — Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну України від 27.04.2000 р. № 92. ПБО 15 — Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затверджене наказом Мінфіну України від 29.11.99 р. № 290

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання