Запитання - відповіді

Переміщення ліків для особистого використання
Чи підлягають письмовому декларуванню ліки, які громадяни ввозять/вивозять через митний кордон для особистого використання? Які документи при цьому необхідно мати власнику ліків?
Наталія Іваніна , заступник начальника відділу заходів нетарифного регулювання Управління заходів нетарифного регулювання ЗЕД Департаменту організації митного контролю ДФС України

Пунктом 1 постанови № 458 встановлено, що громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, в таких обсягах:

  • у кількості, що не перевищує п’ять упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини);
  • у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті на такий лікарський засіб, виданому на ім’я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров’я.

Лікарські засоби, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в порядку та обсягах, визначених постановою № 458, належать до переліку товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян, визначеного ст. 370 Митного кодексу.

Згідно зі ст. 369 цього Кодексу особисті речі, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, підлягають декларуванню шляхом учинення дій усно або, за бажанням власника чи на вимогу органу доходів і зборів, письмово, не оподатковуються митними платежами та звільняються від подання документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, а також від застосування до них видів державного контролю, визначених частиною першою ст. 319 Митного кодексу.

Обмежень щодо вивезення за межі митної території України лікарських засобів, крім тих, що містять наркотичні чи психотропні речовини, законодавством України не встановлено.

Довідково

Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів затверджено постановою № 770.

Відповідно до пунктів 3 — 7 Порядку № 1307 ввезення на територію України хворими наркотичних засобів і психотропних речовин здійснюється за умови обов’яз­кового письмового декларування в порядку, встановленому для громадян. Для здійснення митного контролю та митного оформлення наркотичних засобів і психотропних речовин хворий має подати такі документи:

  • митну декларацію;
  • рецепт, виданий закладом охорони здоров’я або лікарем іноземної держави на ім’я хворого, легалізований консульською установою України за кордоном;
  • паспортний документ, що посвідчує особу хворого та надає право на перетинання державного кордону України;
  • копію сертифіката якості лікарського засобу, виданого виробником, — для лікарських засобів, які зареєстровано в Україні.

Хворий може ввозити на митну територію України або вивозити за її межі наркотичні засоби і психотропні речовини в кількості, визначеній у рецепті або довідці про надання медичної допомоги на території України, але не більш як 10 ампул наркотичного засобу або психотропної речовини, 50 таблеток психотропної речовини, 10 трансдермальних систем.

Наркотичні засоби і психотропні речовини, не зареєстровані в Україні, можуть ввозитися на територію України за умови надання відомостей про реєстрацію лікарського засобу на території держави, з якої переміщується хворий.

Наркотичні засоби і психотропні речовини, що вивозяться за межі України, підлягають обов’язковому письмовому декларуванню в порядку, передбаченому для громадян. Для здійснення митного контролю та митного оформлення таких наркотичних засобів і психотропних речовин подаються зазначені вище документи, а також митна декларація, оформлена під час ввезення наркотичних засобів і психотропних речовин.

Отже, переміщення через митний кордон України лікарських засобів, які не містять у своєму складі наркотичних чи психотропних речовин, здійснюється на умовах, встановлених постановою № 458, і не потребує обов’язкового письмового декларування.

Водночас переміщення через митний кордон України лікарських засобів, які містять у своєму складі речовини, зазначені в переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженому постановою № 770, здійснюється за умови обов’язкового письмового декларування, наявності рецепта, виданого закладом охорони здоров’я або лікарем іноземної держави на ім’я хворого і легалізованого консульською установою України за кордоном, та інших документів, визначених Порядком № 1307.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

Господарський кодекс — Господарський кодекс України від 16.01.2003 р. № 436-IV. Митний кодекс — Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4495-VI. Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Цивільний кодекс — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV. Закон № 1770 — Закон України від 01.06.2000 р. № 1770-III  «Про радіочастотний ресурс України». Постанова № 458 — постанова Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 р. № 458 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування». Постанова № 770 — постанова Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 р. № 770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів». Порядок № 1307 — Порядок перевезення хворими, які прямують транзитом через територію України, наркотичних засобів і психотропних речовин, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 р. № 1307