Запитання - відповіді

Застосування нового коефіцієнта
Чи необхідно платникам плати за землю отримувати новий витяг про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки та уточнювати показники податкових зобов’язань з плати за землю із застосуванням коефіцієнта, встановленого та введеного в дію з 17.07.2018 р. наказом № 162?
Олена Іваницька , головний державний ревізор-інспектор
Тетяна Соловей , головний державний ревізор-інспектор методологічного супроводження адміністрування ресурсних, рентних платежів та місцевих податків

Наказом № 162 внесено зміни до примітки до додатка 1 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом № 489, щодо величин коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельних ділянок у випадках, коли інформацію про вид цільового призначення ділянки не внесено до відомостей Державного земельного кадастру (далі — Кадастр) або інформація про таку ділянку відсутня у його відомостях.

Відомості про цільове призначення земельної ділянки — використання земельної ділянки за призначенням, що вносяться до Кадастру на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку (ст. 1 Закону про землеустрій), використовуються для визначення коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки — множника при обчисленні розміру нормативної грошової оцінки (далі — НГО) земельної ділянки (далі — оцінка) під час виконання робіт з такої оцінки.

Порядок обчислення плати за землю передбачає, що для визначення бази оподаткування платник при поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подає довідку (витяг) про розмір оцінки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової оцінки (п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу).

Підстави та порядок виконання оцінки, а також набрання чинності її результатів після затвердження рішенням органів місцевого самоврядування технічної документації з оцінки (далі — документація) визначено статтями 15, 18, 23 Закону про оцінку земель.

Періодичність виконання оцінки, визначена ст. 18 цього Закону, регламентує також строк дії документації (п. 24 Порядку № 105), який, зокрема, для земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, становить п’ять — сім років.

Таким чином, податкові зобов’язання з плати за землю обчислюються відповідно до витягу про оцінку, що виконана та затверджена у порядку, визначеному Законом про оцінку земель, із застосуванням до неї кумулятивної величини коефіцієнта індексації, розрахованої залежно від дати затвердження такої оцінки.

Водночас у разі наявності у відомостях Кадастру ознак, зазначених у Порядку № 489, платнику плати за землю доцільно, керуючись ст. 15 Закону про оцінку земель, звернутися до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням такої ділянки щодо виконання робіт із землеу­строю та оцінки з метою внесення відповідних відомостей до Кадастру.