Запитання - відповіді

Неповернена фіндопомога
Як платнику єдиного податку третьої групи відобразити у податковому обліку операції з отримання поворотної фінансової допомоги, якщо таку допомогу отримано під час перебування підприємства на загальній системі оподаткування та не повернено протягом року (коли підприємство вже перебувало на спрощеній системі оподаткування)?
Вікторія Попова , заступник начальника відділу методологічного супроводження адміністрування ресурсних, рентних платежів та місцевих податків Управління методологічного супроводження адміністрування податків

Доходом платника єдиного податку — юридичної особи є будь-який дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Податкового кодексу.

Водночас не включаються до доходу суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, та суми кредитів (пп. 3 п. 292.11 вищезазначеної статті).

Цією нормою Податкового кодексу не обмежуються умови отримання поворотної фінансової допомоги, тобто Кодексом не встановлено, що і надання, і повернення такої допомоги має відбуватися під час перебування суб’єкта господарювання на спрощеній системі оподаткування.

Для платників єдиного податку третьої групи (юридичних осіб) дохід визначається на підставі даних обліку (спрощеного бухгалтерського обліку) (п. 292.13 ст. 292, пп. 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 Кодексу), який здійснюється згідно з НПБО та/або іншими нормативно-правовими актами з питань бухгалтерського обліку.

Відповідно до ПБО 15 дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінку доходу може бути достовірно визначено.

Отже, оскільки неповернена протягом 12 календарних місяців поворотна фінансова допомога зумовлює зростання власного капіталу, сума такої допомоги визнається доходом, який підлягає оподаткуванню єдиним податком.