Запитання - відповіді

Безоплатна передача ОЗ
Відповідно до рішення сесії міськвиконкому безоплатно передано основні засоби від одного комунального підприємства іншому. Чи виникають у цьому випадку податкові зобов’язання?
Алла Кононова , начальник відділу розгляду звернень з ПДВ Управління вдосконалення непрямого оподаткування Департаменту методологічної та нормотворчої роботи ДФС України

Операції з безоплатної передачі в державну чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об’єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника, у разі проведення таких операцій за рішенням Кабміну, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень, згідно з пп. 197.1.16 ст. 197 ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ. 

Відповідно до цього підпункту звільнення від оподаткування поширюється також на операції з безоплатної передачі об’єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень, та за рішенням юридичних осіб, у разі передачі основних засобів інфраструктури залізничного транспорту незалежно від того, чи є суб’єкти операції платниками податку.

Тобто застосування пп. 197.1.16 ст. 197 ПКУ можливе за умови одночасного виконання таких вимог:

  • передача повинна здійснюватися на безоплатній основі;
  • операція повинна здійснюватися між двома платниками ПДВ або між двома юридичними особами;
  • передача має відбуватися виключно у державну чи комунальну власність;
  • операція повинна здійснюватися на підставі прийнятого відповідного рішення уряду, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Таким чином, операція з безкоштовної передачі основних засобів від одного комунального підприємства іншому за рішенням міського органу виконавчої влади за умови дотримання вимог пп. 197.1.16 ст. 197 ПКУ звільняється від оподаткування ПДВ.

Запитання-відповіді з «Гарячої лінії»