Запитання - відповіді

Повернення коштів, помилково перерахованих на бюджетний рахунок
Платник ПДВ помилково перерахував кошти, які потрібно було сплатити за декларацією з ПДВ за липень 2018 р., на бюджетний рахунок замість того, щоб сплатити кошти на електронний рахунок. Чи має такий платник податків право повернути кошти на власний поточний рахунок для поповнення в подальшому ними електронного рахунку в системі адміністрування ПДВ? Якщо платник податків також помилково перерахував на бюджетний рахунок ПДВ суму, яку потрібно було перерахувати на інший податок, чи може він подати заяву на перерахування коштів на правильний рахунок або повернути їх на поточний рахунок?
Марина Лобкарьова , начальник відділу адміністрування ПДВ Управління адміністрування податків та контрольної роботи Департаменту податків і зборів з юридичних осіб Державної фіскальної служби України

Пунктом 43.4 ст. 43 ПКУ передбачено, що платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів:

  • на поточний рахунок платника податків в установі банку;
  • на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
  • повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Як зазначено у п. 43.41 ст. 43 ПКУ, у разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунку платника податку в системі електронного адміністрування ПДВ у порядку, визначеному п. 2001.5 ст. 2001 ПКУ, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування ПДВ, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів — шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.

Податкові зобов’язання з ПДВ, надміру сплачені до бюджету за умов, не пов’язаних з виконанням п. 2001.6 ст. 2001 ПКУ (мається на увазі розрахунок з бюджетом за підсумками звітного податкового періоду відповідно до задек­ларованих у податковій декларації результатів, а також при поданні уточнюючих розрахунків до податкової декларації), підлягають поверненню за правилами п. 43.4 ст. 43 ПКУ.

ВИКОРИСТАНІ МАТЕРІАЛИ

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Закон № 643 — Закон України від 16.07.2015 р. № 643-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість». Порядок № 569 — Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569