Запитання - відповіді

Повернення коштів з рахунку в СЕА після переходу на загальну систему
Підприємство переведено зі спрощеної на загальну систему оподаткування 29.09.2017 р. Як повернути кошти з рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, що були перераховані 21.12.2017 р. (після переходу) на рахунок, який був дійсний при спрощеній системі і не був закритий при переведенні на загальну систему?
Марина Лобкарьова , начальник відділу адміністрування ПДВ Управління адміністрування податків та контрольної роботи Департаменту податків і зборів з юридичних осіб Державної фіскальної служби України

Як установлено п. 2001.8 ст. 2001 ПКУ та п. 7 Порядку № 569, після анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на його рахунку в СЕА перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається. Перерахування коштів до бюджету здійснюється на підставі реєстру, який центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкрито рахунки платників у СЕА, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника і сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету. На підставі такого реєстру такий орган перераховує суми податку до бюджету.

У разі повторної реєстрації особи платником податку йому відкривається новий електронний рахунок (п. 8 Порядку № 569).

Помилково та/або надміру сплачені грошові зобов’язання можуть бути повернуті платнику податку на підставі ст. 43 ПКУ.

При цьому обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податку заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково або надміру сплаченої суми (п. 43.3 ст. 43 цього Кодексу).

Пунктом 43.41 ст. 43 ПКУ встановлено, що у разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ, зарахованих до бюджету з рахунку платника податку в СЕА, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів — шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.

Інформацію щодо переплати на особовому рахунку платника підприємство може отримати за допомогою Електронного кабінету.

Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС.

Отже, платник податків має право надіслати заяву про повернення помилково
та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі через меню «Листування з ДФС» приватної частини Електронного кабінету.

Детальніше про роботу Електронного кабінету можна дізнатись з інструкції користувача у меню «Допомога» відкритої частини Електронного кабінету.

ВИКОРИСТАНІ МАТЕРІАЛИ

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Закон № 643 — Закон України від 16.07.2015 р. № 643-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість». Порядок № 569 — Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569