Запитання - відповіді

Щоденний Z-звіт
Суб’єкт господарювання здійснює роздрібну торгівлю пальним на кількох орендованих АЗС, які працюють цілодобово (зміна працівників на АЗС триває з 09.00 до 09.00 наступної доби). При реалізації пального застосовуються РРО, фіскальні звітні чеки (Z-звіти) друкуються не пізніше 24.00 кожного робочого дня. Чи можна підприємству друкувати Z-звіти не о 23.55, а під час перезмінки о 09.00?
Андрій Цимбалюк , головний державний ревізор-інспектор

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані щоденно друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій (п. 9 ст. 3 Закону про РРО).

Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій РРО для різних сфер застосування затверджено постановою № 199 (далі — Вимоги № 199). У п. 2 цих Вимог наведено поняття «зміна» — це період роботи РРО від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.

Усі режими роботи РРО, крім тих, що забезпечують усунення причин блокування, мають блокуватися, зокрема у разі перевищення максимальної тривалості зміни (п. 7 Вимог № 199).

Тобто тривалість зміни РРО — це період часу від реєстрації першої за день розрахункової операції до виконання Z-звіту, яка обме­жується 24 год. Цим і обумовлено вимогу виконувати Z-звіт щодня.

Таким чином, у разі якщо суб’єкт господарювання працює цілодобово, то фіскальний звітний чек (Z-звіт) має роздруковуватися кожного дня після закінчення робочої зміни, але не пізніше 24.00 цього дня. 

ВИКОРИСТАНІ МАТЕРІАЛИ

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Закон про РРО — Закон України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Постанова № 199 — постанова КМУ від 18.02.2002 р. № 199 «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування».  Положення № 148 — Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою НБУ від 29.12.2017 р. № 148