Запитання - відповіді

Розподіл податку на розкіш між власниками
Яким чином обчислюється сума податку на нерухомість, збільшена на 25 000 грн на рік, при переході права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року?
Петро Ковалевський , головний державний ревізор-інспектор відділу адміністрування податку на майно фізичних осіб

За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи — платника податку, загальна площа якого перевищує 300 м2 (для квартири) та/або 500 м2 (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів «а» — «г» пп. 266.7.1 ст. 266 ПКУ, збільшується на 25 000 грн на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку) (пп. «ґ» пп. 266.7.1 ст. 266 ПКУ).

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування. Для нового власника податок обчислюється починаючи з місяця, в якому він набув право власності (пп. 266.8.1 ст. 266 ПКУ).

Отже, у разі переходу права власності на об’єкт житлової нерухомості, у тому числі його частку, від одного власника — фізичної особи до іншого протягом календарного року сума податку на нерухомість, збільшена на 25 000 грн на рік за загальну площу такого об’єкта (його частки), що перевищує 300 м2 (для квартири) та/або 500 м2 (для будинку), обчислюється контролюючими органами так:

  • для попереднього власника — за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт нерухомості;
  • для нового власника — починаючи з місяця, в якому він набув право власності.

Податок у такому разі обчислюється за такою за формулою:

(сума податку, розрахована відповідно до підпунктів «а» — «г» пп. 266.7.1 ст. 266 ПКУ) + (25 000 грн / 12 × Кміс),

де Кміс — кількість місяців володіння об’єктом житлової нерухомості.