Запитання - відповіді

Відпустка у стислі терміни
Працівник просить терміново надати йому кілька днів відпустки, що призводить до неможливості у підприємства виплатити відпускні в терміни не пізніше ніж за три дні до її початку. Чи можливо виплатити відпускні в інший термін, якщо працівник зазначить у заяві про надання такої відпустки свою згоду на це?

Заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку (ст. 21 Закону про відпустки). Таку саму норму визначено у частині четвертій ст. 115 КЗпП.

У зазначений строк має виплачуватися заробітна плата за час всіх видів відпусток, передбачених ст. 4 Закону про відпустки, за виключенням відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами, оплата яких регулюється іншими законодавчими актами.

Втім відповідно до параграфу 2 ст. 7 Конвенції № 132 суми, що належать до виплати за час відпустки, виплачуються зацікавленій особі до відпустки, якщо інше не передбачено в угоді щодо цієї особи і роботодавця.

Отже, враховуючи положення зазначеної Конвенції та те, що конкретний період надання щорічної відпустки або її частини узгоджується між працівником і роботодавцем, у разі необхідності отримання частини, наприклад, щорічної відпустки у стислі терміни, в заяві працівник може висловити своє бажання про отримання заробітної плати за неї в строки, визначені між працівником та роботодавцем.

Використані матеріали 

КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. Закон про відпустки — Закон України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки». Закон про охорону дитинства — Закон України від 26.04.2001 р. № 2402-III «Про охорону дитинства». Закон про держслужбу — Закон України від 16.12.93 р. № 3723-XII «Про державну службу». Постанова № 505 — постанова ВРУ від 15.11.96 р. № 505 «Про порядок введення в дію Закону України «Про відпустки». Порядок № 270 — Порядок надання державним службовцям додаткових оплачуваних відпусток, затверджений постановою КМУ від 06.04.2016 р. № 270. Конвенція № 132 — Конвенція 132 про оплачувані відпустки (переглянута у 1970 році) від 24.06.1970 р. № 132, ратифікована Законом України від 29.05.2001 р. № 2481-ІІІ «Про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці №  132 (переглянутої) 1970 року про оплачувані відпустки»