Запитання - відповіді

Повернення авансу іншій особі
Організація отримала передоплату за товар, кошти по передоплаті повертаються іншій організації (не покупцю). Чи коригувати ПДВ?
Алла Кононова , начальник відділу розгляду звернень з ПДВ Управління вдосконалення непрямого оподаткування Департаменту методологічної та нормотворчої роботи ДФС України

У разі коли після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного у порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в ЄРПН (п. 192.1 ст. 192 ПКУ).

Пунктом 201.1 ст. 201 ПКУ встановлено обов’язок платника податку на дату виникнення податкових зобов’язань скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

З огляду на зазначене податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою, яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг, та лише за умови, що така господарська операція мала місце або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких здійснюватиметься у майбутніх звітних (податкових) періодах.

Отже, оскільки повернення авансового платежу здійснюється не тій особі, від якої було отримано кошти, підстави для складання розрахунку коригування з метою зменшення податкових зобов’я­зань відсутні1.
________ 

1 Див. також ІПК від 19.02.2019 р. № 610/6/99-99-15-03-02-15/ІПК на с. 21 (прим. ред.)

Використані матеріали

КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Закон № 187 — Закон України «Про відходи» від 05.03.98 р. № 187/98-ВР. Закон № 2189 — Закон України від 09.11.2017 р. № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги». Закон № 2628 — Закон України від 23.11.2018 р. № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів». Порядок № 21 — Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21. Порядок № 569 — Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість»