Запитання - відповіді

Робота за скороченим робочим тижнем
Як обчислюється пільговий стаж працівників на підприємстві зі шкідливими умовами праці, якщо таке підприємство працює за скороченим робочим тижнем?
Галина Мастюгіна , заступник директора Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України

До пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховуються періоди роботи, коли особа була зайнята на роботах у шкідливих умовах протягом повного робочого дня.

Повним робочим днем уважається виконання робіт в умовах, передбачених Списками № 1 і № 2, не менше 80 % робочого часу, установленого для працівників цього виробництва, професії чи посади з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов’язаних з виконанням своїх трудових обов’язків.

У разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 — при шестиденному робочому тижні і на 21,2 — при п’ятиденному робочому тижні.

У такому самому порядку обчислюється пільговий стаж працівників спеціалізованих підприємств і організацій (ремонтних, ремонтно-будівельних, монтажних тощо), зайнятих повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці безпосередньо у виробничих структурних підрозділах інших підприємств та організацій за професіями та на посадах, передбачених Списками № 1 і № 2 (п. 7 Порядку № 383).

Використані матеріали

Закон № 1058 — Закон України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Закон про пенсійне забеспечення — Закон України від 05.11.91 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення». Постанова № 1191 — постанова КМУ від 23.11.2011 р. № 1191 «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати». Наказ № 507 —наказ Міністерства внутрішніх справ України від 14.06.2017 р. № 507 «Про затвердження Переліку закладів охорони здоров’я Міністерства внутрішніх справ України». Перелік № 909 — Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров’я та оціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою КМУ від 04.12.93 р. № 909. Порядок № 383 — Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Мінсоцполітики України від 18.11.2005 р. № 383