Запитання - відповіді

Податкова знижка на навчання: підтвердження витрат
Чи має мати право на відшкодування коштів за навчання дитини, якщо договір між навчальним закладом оформлено на неї, а в чеку платником є дитина? При цьому надано документи про перший ступінь спорідненості, про те, що дитина не має доходів, лист-підтвердження з банку, що платником за навчання є мати.
Тетяна Федченко , заступник директора Департаменту — начальник Управління адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС України

Платник податку має право включити до податкової знижки суму коштів, сплачених на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення (пп. 166.3.3 ст. 166 ПКУ).

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року витрати, підтверджені, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

При цьому особа, яка зазначена в розрахунковому документі, є ініціатором переказу коштів. Така особа має право на податкову знижку.

Оскільки у випадку, який розглядається, у чеку платником є дитина, то мати такої дитини не має права на податкову знижку.

Як зазначено у пп. 166.2.1 ст. 166 ПКУ, підтвердженням понесення платником податків витрат при застосуванні права на податкову знижку є, зокрема, відповідні платіжні та розрахункові документи. Перелік розрахункових документів встановлено ст. 22 Закону України № 2346, до якого не входить лист-підтвердження з банку.

ВИКОРИСТАНІ МАТЕРІАЛИ

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. 
Закон № 2346 — Закон України від 05.04.2001 р. № 2346 «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні»