Запитання - відповіді

Мінімальний розмір пенсії при повному стажі
Я вийшла на пенсію у 2013 році. Відпрацювала більше 35 років, а розмір моєї пенсії мінімальний. Чому так сталося?
Галина Мастюгіна , заступник директора Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України

Розмір пенсії за віком визначається за нормами ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 Закону № 1058. Тобто залежить від страхового стажу і заробітку особи та за наявності необхідного страхового стажу (35 років для чоловіків та 30 років для жінок). Такі громадяни забезпечуються мінімальним розміром пенсії (на рівні прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, що втратили працездатність). А якщо їх страховий стаж перевищує відповідно 35 та 30 років, встановлюється доплата за понаднормовий стаж (по 1 % розміру пенсії, але не вище 1 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, за кожний повний рік страхового стажу понад 35 та 30 років відповідно).

Слід зазначити, що з 01.01.2018 р. діє норма, яка передбачає, що для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 % мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Пунктом 31 постанови Кабміну від 20.02.2019 р. № 124 установлено, що з 01.07.2019 р. у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 цього Закону (30 років у жінок та 35 років у чоловіків), не досягає 2 000 грн, таким особам надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру. Тож Ваша пенсія не може бути менша 2 000 грн.

Пенсія за віком обчислюється за встановленою у ст. 40 Закону № 1058 формулою. В ній передбачено врахування:

П = Зп × Кс, де:

П — розмір пенсії, грн;

Зп — заробітна плата (дохід) застрахованої особи, з якої обчислюють пенсію, грн;

Кс — коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи (вартість одного року страхового стажу 1 %);

  • показника середньої зарплати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону № 1058;
  • показника коефіцієнта страхового стажу особи та індивідуального коефіцієнта заробітку цієї самої особи.

Що більший розмір останніх двох показників, то на більший розмір пенсії особа може розраховувати.

Якщо пенсію жінці обчислено з урахуванням заробітку за 5 років до 01.07.2000 р. на підставі наданої нею довідки (заробіток після цієї дати взято з системи персоніфікованого обліку), то задля визначення можливості збільшення розміру її пенсії, можливо, варто б було взяти заробіток за інші 5 років до 01.07.2000 р.

Надати допомогу такій жінці в отриманні зазначеної довідки мають спеціалісти територіального органу ПФУ, де вона перебуває на обліку. Задля цього їй потрібно звернутися до них, і вони підготують і надішлють запит на те підприємство, де вона працювали у період до 2000 р. Звернутися до підприємства або архівної установи така жінка може і самостійно, а після отримання довідки надати до ПФУ її оригінал та заяву на перерахунок пенсії. Результат такого перерахунку вже залежатиме винятково від розміру заробітку цієї жінки.