Запитання - відповіді

Урахування декретної відпустки у страховому стажі
Жінка має трьох дітей 14, 12 та 5-річного віку (відповідно 2005, 2007 та 2014 років народження). Чи зарахують її до страхового стажу період, коли вона доглядала за дітьми, та період перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами?
Галина Мастюгіна , заступник директора Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України

У ст. 24 Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон № 1058) установлено, що страховий стаж після набрання чинності цим Законом обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. І це є період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески.

Коло осіб, які є застрахованими, наведено у ст. 11 Закону № 1058, п. 8 якої передбачено, що особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та/або при народженні дитини, підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.

Страхувальниками цих осіб є органи, які виплачують відповідну допомогу. Сплату страхових внесків (єдиного внеску) за осіб, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (запроваджено з 01.01.2005 р.).

Тож час догляду за дітьми до 3-річного віку, коли жінка отримувала допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними 3-річного віку та/або при народженні дитини, буде враховано до її страхового стажу за даними системи персоніфікованого обліку.

Довідково

Час перебування у неоплачуваній відпустці по догляду за дитиною віком від трьох до шести років, якщо така відпустка мала місце після 01.01.2004 р., не враховується до страхового стажу, з урахуванням якого визначається розмір пенсії особи, адже такі особи не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню (до 01.01.2004 р. така відпустка зараховується до стажу як робота за даними трудової книжки).

Слід зазначити, що оскільки різниця у віці її перших двох дітей становить два роки, тож за першою дитиною до страхового стажу фактично може бути враховано менше 3 років.

Водночас за законодавством до 01.07.2013 р. жінки у період перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами не підлягали загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.

Лише з 01.07.2013 р. їх включено до кола застрахованих осіб, і від цієї дати зазначена відпустка враховується до страхового стажу та заробітку для обчислення розміру пенсії. Тому час такої відпустки — з 01.01.2004 р. по 30.06.2013 р. — не входить до страхового стажу, з урахуванням якого визначається розмір пенсії (до 01.01.2004 р. така відпустка зараховується до стажу як робота за даними трудової книжки).

Зверніть увагу

Пунктом 31 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 передбачено, що до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за ст. 26 цього Закону включаються, зокрема, періоди:

  • перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 01.01. 2004 р. по 30.06.2013 р. включно;
  • перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку з 01.01.2004 р. до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (до 01.01.2005 р.).