Запитання - відповіді

Приміщення у багатоквартирному будинку
Чи має сплачувати земельний податок підприємство, яке є власником приміщення, розташованого у багато­квартирному житловому будинку?
Наталія Садика , начальник відділу адміністрування місцевих податків і зборів Управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

Сплата земельного податку здійснюється власниками земельних ділянок та постійними землекористувачами (пп. 14.1.72 ст. 14 ПКУ), а саме суб’єктами, які мають відповідні рішення органів місцевого самоврядування щодо прав власності або постійного користування на сформовані земельні ділянки у значенні ст. 791 ЗКУ.

ЗКУ встановлено, що земельні ділянки, на яких розташовано багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, надаються:

  • у постійне користування підприємствам, які здійснюють управління такими будинками;
  • у власність або в постійне користування співвласникам таких будинків  (ст. 42 ЗКУ).

Таким чином, земельна ділянка, на якій розташовано багатоквартирний будинок, перебуває у власності або в постійному користуванні об’єднання власників будинку чи управляючої організації. Саме ці організації сплачують земельний податок, а співвласники, у тому числі юридичні особи, які володіють нежитловими приміщеннями у такому будинку, у свою чергу, компенсують їм (організаціям) витрати зі сплати земельного податку на підставі укладених цивільно-правових угод.

ВИКОРИСТАНІ МАТЕРІАЛИ

ЗКУ — Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. № 2768-ІІІ. ЦКУ — Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-ІV Кодекс про надра — кодекс України про надра від 27.07.94 р. № 132/94-ВР. Закон № 1127 — Закон України від 06.10.99 р. № 1127-ХІV «Гірничий закон України». Закон № 2245 — Закон України від 07.12.2017 р. № 2245-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році». Наказ № 560 — наказ Мінфіну від 16.06.2015 р. № 560 «Про затвердження форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)». Порядок — Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв›язку з отриманням податкових пільг, затверджений постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1233