Запитання - відповіді

Податкова накладна на частину авансового платежу
Підприємством отримано авансовий платіж від орендаря приміщення та складено і зареєстровано в ЄРПН на дату першої події за операцією оренди податкову накладну, втім не на всю суму авансового платежу, а лише на її частину. Чи можна виправити таку помилку шляхом складання розрахунку коригування на залишок суми авансового платежу оренди приміщення?

Пунктом 201.7 ст. 201 ПКУ передбачено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що наді­йшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Тобто на дату отримання від орендаря попередньої оплати однією сумою у платника податку — постачальника виникають податкові зобов’язання та обов’язок скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на повну суму такої попередньої оплати.

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 ПКУ у разі якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Як вказано в запитанні, при здійсненні операції з постачання послуг оренди платником ПДВ було складено та зареєстровано податкову накладну не на всю суму авансового платежу (на дату виникнення «першої події»), а лише на її частину, тобто допущено помилку. З метою виправлення помилки на дату її виявлення платник ПДВ може скласти розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до помилкової податкової накладної, в якому усі числові показники зазначити зі знаком «–». Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем послуг, на якого було складено помилкову податкову накладну, з дотриманням визначених ПКУ термінів реєстрації.

Одночасно з цим платник ПДВ за датою настання «першої події» має скласти та зареєструвати в ЄРПН нову податкову накладну на всю суму операції з постачання послуг оренди з дотриманням визначених ПКУ термінів реєстрації. Така податкова накладна є для покупця послуг з оренди підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту (з урахуванням терміну, встановленого п. 198.6 ст. 198 ПКУ).