Запитання - відповіді

Сума ПДВ, сплачена при митному оформленні ввезених товарів
Чи має право платник ПДВ включити до складу податкового кредиту суму цього податку, сплачену при розмитненні товарів та не включену до складу податкового кредиту у періоді виникнення права на таке включення?

Відповідно до п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу до податкового кредиту включаються суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

Податковий кредит звітного періоду згідно з п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також незалежно від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов’язаннями згідно з п. 187.8 ст. 187 Податкового кодексу, а датою виникнення податкових зобов’язань у разі ввезення товарів на митну територію України — дата подання митної декларації для митного оформлення.

При цьому згідно з п. 201.12 ст. 201 цього Кодексу у разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку.

Таким чином, платник податку має право включити суму ПДВ, сплачену митним органам при митному оформленні ввезених товарів, що зазначено у належним чином оформленій митній декларації, до податкового кредиту у тому звітному періоді, в якому оформлено таку митну декларацію.

У разі якщо платником податку при ввезенні товарів на митну територію України сплачені суми ПДВ, зазначені у митній декларації, не було включено до складу податкового кредиту у періоді виникнення права на таке включення, то такий платник має можливість суми сплаченого ПДВ при митному оформленні товарів відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу включити до податкового кредиту шляхом подання уточнюючого розрахунку (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу).