Запитання - відповіді

Перетин іноземцями адміністративного кордону з ВЕЗ «Крим»
Який порядок перетинання адміністративного кордону з ВЕЗ «Крим» іноземцями?

Відповідно до розпорядження № 424-р у зв’язку із тимчасовою окупацією території АР Крим та блокуванням роботи пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю, розташованих на тимчасово окупованій території, що призвело до неможливості повноцінного їх функціонування та здійснення передбачених законодавством України видів державного контролю під час перетинання державного кордону, було тимчасово закрито пункти пропуску та пункти контролю, розташовані в АР Крим.

У зв’язку з цим на виконання Закону № 1207 було створено контрольні пункти в’їзду-виїзду, перелік яких визначено в додатку 1 до Порядку № 367.

В’їзд на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї здійснюються виключно через контрольні пункти в’їзду-виїзду, визначені цим Порядком.

Згідно з частиною другою ст. 10 Закону № 1207 в’їзд іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію та виїзд з неї допускаються лише за спеціальним дозволом через контрольні пункти в’їзду-виїзду.

Абзацом другим п. 3 Порядку № 367 визначено, що в’їзд іноземців та осіб без громадянства на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї здійснюються через контрольні пункти за паспортним документом та спеціальним дозволом, виданим територіальним органом Державної міграційної служби України (далі — ДМС) або територіальним підрозділом ДМС у Новотроїцькому чи Генічеському районах Херсонської області.

Крім цього, п. 21 Порядку № 367 передбачено, що спеціальний дозвіл видається у разі:

  • проживання на тимчасово окупованій території України близьких родичів або членів сім’ї одного з подружжя іноземця чи особи без громадянства, що підтверджується документами, виданими уповноваженими державними органами України;
  • розташування на тимчасово окупованій території України місця поховання близьких родичів або членів сім’ї одного з подружжя іноземця чи особи без громадянства, що підтверджується відповідними документами;
  • смерті близьких родичів або членів сім’ї одного з подружжя іноземця чи особи без громадянства, що проживали на тимчасово окупованій території України, що підтверджується відповідними документами;
  • наявності права власності на об’єкти нерухомості, розташовані на тимчасово окупованій території України;
  • необхідності здійснення дипломатичних та консульських функцій, зокрема в рамках діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна, провадження діяльності іншими міжнародними урядовими організаціями, міжнародними не-урядовими організаціями, неурядовими організаціями інших держав та незалежними правозахисними місіями. У такому разі спеціальний дозвіл видається виключно за клопотанням або погодженням з МЗС України;
  • здійснення регулярних поїздок на тимчасово окуповану територію України, пов’язаних із трудовою діяльністю працівників залізниць;
  • необхідності провадження журналістської діяльності (виключно за клопотанням або погодженням з Мінінформполітики України);
  • необхідності проповідування релігійних віровчень, виконання релігійних обрядів чи задоволення релігійних потреб (виключно за клопотанням або погодженням з Мінкультури України);
  • проживання на тимчасово окупованій території України на підставі посвідки на постійне проживання, виданої в установленому законодавством порядку, іноземця або особи без громадянства, місце проживання яких зареєстровано в АР Крим або м. Севастополі;
  • необхідності взяття участі у заходах Меджлісу кримськотатарського народу.

Перелік документів для отримання такого дозволу та правила його видачі визначено пунктами 22 — 30 Порядку № 367.