Запитання - відповіді

Компенсація вартості пального
Чи виникає об’єкт оподаткування акцизним податком при здійсненні підприємством компенсації вартості пального, придбаного працівниками для заправки службових автомобілів?

Згідно з абзацом другим пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу — це будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.

При цьому відповідно до пп. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:

  • отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі — ЄРАН);
  • ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;
  • вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування згідно з пп. 213.1.1 цього пункту, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в ЄРАН.

Реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пального — це фізичний відпуск з АЗС та/або АГЗС товарів, зазначених у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу, незалежно від форми розрахунків (абзац третій пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Кодексу об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Отже, у разі якщо працівники підприємства, використовуючи службові автомобілі, самостійно заправляють їх пальним на АЗС та/або АГЗС, а підприємство компенсує їм вартість придбаного для заправки службових автомобілів пального на підставі відповідних підтвердних документів, таке підприємство не здійснює передачу (відпуск, відвантаження) або фізичний відпуск пального.

Оскільки при здійсненні підприємством компенсації вартості пального працівникам не відбувається реалізації пального, об’єкт оподаткування акцизним податком при цьому не виникає.