Запитання - відповіді

Навчання за кордоном
Чи має право платник податків — резидент України на податкову знижку при заочному навчанні у виші, якщо такий заклад знаходиться за межами території України?

Згідно з нормами ст. 166 Податкового кодексу платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (пп. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 Кодексу).

До податкової знижки включаються фактично здійснені платником протягом звітного податкового року витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково мають бути відображені вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (пп. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166  Податкового кодексу).

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов’язані надавати документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації (пп. «в» п. 176.1 ст. 176 Кодексу).

Підпунктом 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу передбачено, що податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, — документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку — резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів — фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом.

Таким чином, право на податкову знижку виникає лише у платника податку — резидента за умови придбання товарів (робіт, послуг) у резидентів — фізичних або юридичних осіб. А отже, понесені витрати на навчання за кордоном не належать до податкової знижки.