Запитання - відповіді

Кошти, що фактично сплачено
Чи має право на податкову знижку мати, яка отримує заробітну плату та аліменти на дитину, при навчанні сина за умови, що син не працює? З якої суми вираховується право на знижку: з усієї, отриманої протягом року (заробітна плата та аліменти), чи лише із заробітної плати?

Згідно з пп. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених ним на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн., у розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення (пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Заробітна плата для цілей розділу IV Кодексу — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму відповідно до закону.

Відповідно до пп. 165.1.14 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються аліменти, що виплачуються платнику податку згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених згідно із Сімейним кодексом, за винятком виплати аліментів нерезидентом незалежно від їх розміру, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згоду на обо­в’язковість яких надано Верховною Радою України.

Отже, однією з умов отримання права на податкову знижку є отримання платником податків оподатковуваних доходів у вигляді заробітної плати. Оскільки отримані аліменти не належать до доходів у вигляді заробітної плати та згідно з пп. 165.1.14 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу не підлягають оподаткуванню, доходи у вигляді отриманих аліментів не враховуються при розрахунку суми податку до повернення у разі використання права на податкову знижку.

Відповідно до пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Кодексу до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково має бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

Таким чином, платник податку має право скористатися податковою знижкою на навчання непрацюючого члена його сім’ї першого ступеня споріднення та включити лише суми коштів, сплату яких фактично підтверджено відповідними розрахунковими документами, в яких зазначено, що платіж за навчання здійснено безпосередньо особою, котра звертається за податковою знижкою.