Запитання - відповіді

Експорт пального: чи реєструватися платником акцизного податку
Чи повинен суб’єкт господарювання (у тому числі виробник), що реалізує пальне на експорт, реєструватися платником акцизного податку?

Підпунктом 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) передбачено, що особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку контролю­ючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб — підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форму якої затверджено наказом Мінфіну України від 25.02.2016 р. № 218.

Відповідно до абзацу другого пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу — будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (у тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання.

Згідно зі ст. 82 глави 15 розділу V Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI експорт (остаточне вивезення) — це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов’язань щодо їх зворотного ввезення.

При цьому пп. 213.2.1 п. 213.2 ст. 213 Податкового кодексу передбачено, що операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України віднесено до операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню акцизним податком.

Таким чином, суб’єкт господарювання (у тому числі виробник), що здійснює експорт пального, не повинен реєструватися платником акцизного податку як особа, яка реалізує пальне.