Запитання - відповіді

Знижка за витратами на страхування
Платник податків застрахував здоров’я на випадок хвороби, частково страхові платежі утримуються з його заробітної плати. Чи має він право на податкову знижку за понесеними витратами на страхування?

Відповідно до ст. 166 Податкового кодексу платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.

Згідно з пп. 166.3.5 п. 166.3 цієї статті до податкової знижки відносяться витрати платника податку на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та пенсійних внесків, сплачених платником податку страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління як такого платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення, які не перевищують (у розрахунку за кожний з повних чи неповних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування):

  • при страхуванні платника податку або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом платника, або на банківський пенсійний депозитний рахунок, пенсійний вклад, рахунок учасника фонду банківського управління чи за їх сукупністю — суму, визначену в абзаці першому пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу;
  • при страхуванні члена сім’ї платника податку першого ступеня споріднення або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, або на банківський пенсійний депозитний рахунок, пенсійний вклад, рахунок учасника фонду банківського управління на користь такого члена сім’ї чи за їх сукупністю — 50% суми, визначеної в абзаці першому пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, в розрахунку на кожного застрахованого члена сім’ї.

Підпунктом  166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Податкового кодексу визначено, що до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). При цьому у зазначених документах обов’язково має бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і їх строк продажу (виконання, надання).

Отже, право на податкову знижку виникає у платника податків за умови, якщо такий платник самостійно здійснює витрати, які підтверджуються, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують їх покупця (отримувача).

Крім того, відповідно до Закону України від 07.03.96 р. № 85/96-ВР «Про страхування» добровільне страхування поділяється на види, зокрема: страхування життя; страхування від нещасних випадків; медичне страхування (безперервне страхування здоров’я); страхування здоров’я на випадок хвороби.

Таким чином, страхування здоров’я на випадок хвороби не відноситься до довгострокового страхування життя, а отже, такий платник податків не має право на податкову знижку.