Запитання - відповіді

Повернення інвестицій
Підприємсво у 2016 р. інвестувало кошти до статутного фонду юридичної особи — платника єдиного податку ІV групи. У 2017 р. підприємство планує вийти зі складу зас­новників такого платника і повернути внесені інвестиції. Як такі операції змінюють об’єкт оподаткування податком на прибуток інвестора?
Світлана Тимощук , начальник відділу розгляду звернень Управління ­вдосконалення методології податку на прибуток підприємств Департаменту методологічної та нормотворчої роботи ДФС України

Вкладами учасників та засновників господарського товариства можуть бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, а також інші майнові права (включаючи майнові права на об’єкти інтелектуальної власності), кошти, в тому числі в іноземній валюті (ст. 86 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV).

Оскільки порядок розрахунку податку на прибуток ґрунтується на визначеному фінрезультаті до оподаткування за даними бухобліку з його подальшим коригуванням на податкові різниці, то для правильності відобра­ження цієї операції слід керуватися  правилами бухобліку.

Методологічні засади формування в бух­обліку інформації про доходи та витрати підприємства та її розкриття у фінзвітності визначено у ПБО 15, затвердженому наказом Мінфіну України від 29.11.99 р. № 290, та ПБО 16, затвердженому наказом Мінфіну України від 29.11.99 р. № 290, відповідно до яких збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства, а також зменшення активів або збільшення зобов’язань, що призводить до зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками, не визнаються доходами та витратами відповідно.

Таким чином, зазначені операції не впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток.