Запитання - відповіді

Дохід новоствореного підприємця
Як оподатковуються доходи новоствореної фізичної особи — підприємця, отримані в період від дати державної реєстрації (14.11.2016 р.) до переходу на спрощену систему оподаткування (01.12.2016 р.)?
Тетяна Федченко , заступник директора Департаменту — начальник Управління адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФС України
Наталія Фокіна , головний державний ревізор-інспектор

Зареєстровані в установленому порядку фізичні особи — підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої груп, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

Таким чином, новостворена фізична особа — підприємець є платником єдиного податку з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація. Доходи, отримані у цей період, включаються до податкової декларації платника єдиного податку, форму якої затверджено наказом № 578. Декларація подається у строки, встановлені для річного податкового періоду, тобто протягом 60 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) року.

У період від дати державної реєстрації до дати переходу на спрощену систему оподаткування вважається, що фізична особа — підприємець здійснює підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування. У разі якщо новоствореною особою отримано доходи за цей період, то вони оподатковуються на загальних підставах відповідно до ст. 177 Податкового кодексу.

Фізичні особи — підприємці, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування, подають до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені для річного звітного податкового періоду (п. 177.5 ст. 177 Кодексу), форму якої затверджено наказом № 859. Крім цього, новостворені фізичні особи — підприємці подають декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочато таку діяльність, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу (пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу).

Вперше зареєстровані підприємці в податковій декларації також зазначають інформацію про майновий стан та доходи станом на дату державної реєстрації підприємця.

Отже, доходи, отримані новоствореною фізичною особою — підприємцем за період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування, включаються до декларації та оподатковуються відповідно до ст. 177 Податкового кодексу.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X. Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Наказ № 578 — наказ Мін’юсту України від 19.06.2015 р. № 578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку». Порядок № 579 — наказ Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 579 «Про затвердження форм книги обліку доходів і книги обліку доходів і витрат та порядків їх ведення». Наказ № 859 — наказ Мінфіну України від 02.10.2015 р. № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнен­ня податкової декларації про майновий стан і доходи»

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання