Запитання - відповіді

Вторинний водокористувач
Чи є підприємство, яке отримує воду відповідно до договору на поставку води від первинного водокористувача для здійснення господарської діяльності, платником рентної плати за спеціальне використання води?
Світлана Костецька , головний державний ревізор-інспектор відділу адміністрування ресурсних та рентних платежів Управління адміністрування податків та контрольної роботи Департаменту податків і зборів з юридичних осіб Державної фіскальної служби України

Платники рентної плати за спеціальне використання води (далі — рентна плата), які використовують обсяги води, вилучені з водних об’єктів, поділяються на первинних — таких, що мають власні водозабірні споруди, та вторинних — таких, що отримують обсяги води, вилучені з водних об’єктів первинними водокористувачами (п. 255.1 ст. 255 Податкового кодексу).

Не є платниками рентної плати водокористувачі, які використовують воду виключно для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб населення (сукупності людей, які знаходяться на даній території в той чи інший період часу, незалежно від характеру та тривалості проживання в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок), у тому числі для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та платників єдиного податку (п. 255.2 вищезазначеної статті).

Об’єктом оподаткування рентною платою є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі, з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання (п. 255.3 цієї статті).

Підпунктом 255.11.2 п. 255.11 ст. 255 Податкового кодексу визначено, що рентна плата обчислюється виходячи з фактичних обсягів використаної води (підземної, поверхневої, отриманої від інших водокористувачів) водних об’єктів з урахуванням обсягу втрат води в їх системах водопостачання, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, лімітів використання води, ставок рентної плати та коефіцієнтів.

Водокористувачі, які використовують обсяги води для господарської діяльності, спрямованої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, сплачують рентну плату на загальних підставах з усього обсягу використаної води (пп. 255.11.12 п. 252.11 ст. 252).

За обсяги води, переданої водокористувачем-постачальником іншим водокористувачам без укладення з останніми договору на поставку води, рентна плата обчислюється і сплачується таким водокористувачем-постачальником.

При цьому відповідно до ст. 1 Закону № 2918 питне водопостачання є видом господарської діяльності, який включає у тому числі виробництво (добування/вилучення), транспортування та постачання питної води її споживачам.

Система питного водопостачання поєднує сукупність технічних засобів, включаючи мережі, споруди, устаткування для централізованого та нецентралізованого питного водопостачання. Зокрема, нецентралізованим питним водопостачанням вважається забезпечення індивідуальних споживачів питною водою з джерел питного водопостачання за допомогою пунктів розливу води (у тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв) підготовки питної води та постачання фасованої питної води.

При цьому фасованою питною водою вважається питна вода підземних джерел питного водопостачання або питна вода централізованого питного водопостачання, додатково оброблена з метою поліпшення її якості, у герметичній тарі.

Отже, для водокористувача, який за договором постачання отримує фасовану воду від первинного водокористувача (договір нецентралізованого водопостачання) для здійснення господарської діяльності, Податковим кодексом не передбачено підстав для звільнення від виконання обов’язку платника рентної плати за обсяги поставленої йому фасованої води.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання