Запитання - відповіді

Метан — це пальне чи ні?
Суб’єкт господарювання здійснює господарську діяльність з реалізації стисненого природного газу (метану) через автомобільні газонаповнювальні компресорні станції (АГНКС). Чи вважається стиснений природний газ (метан), який класифікується за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, пальним?
Ірина Мельник , начальник відділу методології акцизного податку Управління вдосконалення непрямого оподаткування Департаменту методологічної та нормотворчої роботи ДФС України

Підпунктом 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу визначено, що пальне — це нафтопродукти, скраплений газ, паливо мотор­не альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу.

Згідно з п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу пальне належить до підакцизних товарів. Водночас до товарів (продукції), включених до пп. 215.3.4 п. 215.3 зазначеної статті, не належить стиснений природний газ (метан), який класифікується за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД. Тобто цей газ не належить до підакцизних товарів (продукції).

Таким чином, оскільки стиснений природний газ (метан), який класифікується за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, не підпадає під визначення пального у розумінні пп. 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, зазначений товар (продукція) не є пальним.

Відповідно до п. 11 ст. 3 Закону про РРО суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування (для пального із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

Отже, оскільки стиснений природний газ (метан) не є пальним, то суб’єкту господарювання при здійсненні продажу такого продукту через АГНКС не потрібно зазначати код його товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Закон № 1791 — Закон України від 20.12.2016 р. № 1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році». Закон про РРО — Закон України від 06.07.95 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Декрет № 15-93 — Декрет Кабінету Міністрів України від 19.02.93 р. № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю». Наказ № 218 — наказ Мінфіну України від 25.02.2016 р. № 218 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального»