Новини

Добувати бурштин стане в п'ять разів дешевше

23.11.2016 / 16:00

Днями депутати висунули ініціативи, покликані мотивувати підприємців до легальної діяльності з видобування «cонячного» каменю.

Копаючи та продаючи бурштин, «чорні» старателі щорічно вимивають із держави мільярди доларів.  За інформацією, оприлюдненою  фахівцями галузі, в Україні щороку незаконно видобувають 120-300 тонн бурштину, тоді як легальний видобуток підприємств, які мають відповідні ліцензії, становить близько чотирьох тонн. Лише за приблизними підрахунками експертів обсяги тіньового «бурштинового» ринку сягають 230–300 млн доларів.  Водночас у бюджеті на 2016 рік  було закладено 1,5 млрд гривень надходжень від легального видобутку цього каменю. Однак ідеться не лише про колосальні фінансові втрати. Кустарні технології видобутку за допомогою мотопомп перетворюють території покладів на суцільні болота, вщент знищуючи і рослинність, і суцільний шар родючого грунту.

 Законотворці переконані, що для ефективного функціонування галузі  державі необхідно вирішити низку питань, зокрема щодо якісної зміни податкової політики. Така політика має бути спрямована на стимулювання суб’єктів господарювання до освоєння нових родовищ, забезпечення їх схоронності, здійснення діяльності  відповідно до вимог законодавства та сплати всіх передбачених законодавством обов’язкових платежів.

22 листопада поточного року в парламенті було зареєстровано два документи – законопроект №5436 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо особливостей оподаткування діяльності, пов’язаної з видобуванням бурштину)» і законопроект №5437 «Про внесення змін до Митного кодексу України (щодо звільнення від оподаткування операцій з ввезення на територію України обладнання для промислового видобутку бурштину). Автор законопроектів, спираючись на дані Мінекології, наголошує, що останніми роками компанії майже не зверталися  за ліцензіями на  розвідку і видобуток бурштину.  Тому пропонує стимулювати легальний бізнес, зменшивши  ставки рентної плати та запровадивши тимчасові пільги на ввезення обладнання для видобування бурштину.

Зокрема, передбачається внесення змін до статті 252 Податкового кодексу України та зниження ставки рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин з 25% до 5 % від вартості товарної продукції гірничого підприємства.

Крім того, Підрозділ 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» пропонується доповнити пунктом 47, згідно з яким тимчасово, до 1 січня 2020 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на територію України обладнання, що залучається в якості інвестиції та використовується для промислового видобування бурштину.

«Це дієвий шлях подолання несанкціонованого використання надр та спустошення землі, адже якщо видобутком бурштину займатимуться на промисловому рівні підприємства, які отримали необхідні дозволи та мають якісне обладнання, кошти вкладатимуть у геологорозвідку, а також у промисловий видобуток сонячного каменю, що не призводитиме до псування родовищ», – стверджують автори законопроектів.