Новини

Громадянам-інвесторам у житлове будівництво депутати обіцяють преференції та захист

15.02.2017 / 15:00

Нові законодавчі ініціативи, висунуті на розгляд парламенту, стосуються податкових преференцій для інвесторів у будівництво і механізмів їх захисту у разі банкрутства компанії-забудовника.

Йдеться одразу про два документи, зареєстровані нещодавно у Верховній Раді з різницею у кілька днів: законопроект № 6076 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання інвестиційної діяльності шляхом передбачення можливості відстрочки орендної плати» та законопроект № 6077 «Про внесення змін до статті 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (щодо захисту прав громадян-інвесторів житла у випадку банкрутства)».

 У першому документі представлено умови, за яких можливе надання відстрочки з орендної плати будівельним інвесторам аж до введення об’єкта в експлуатацію. У другому запропоновано інструменти збереження майнових прав пересічних громадян-інвесторів у житлове будівництво у разі зупинення будівництва.

Так, автори законопроекту № 6076 пропонують доповнити пункт 288.4 статті 288 Податкового кодексу України абзацом другим, згідно з яким у разі здійснення орендарем будівництва у межах орендованої земельної ділянки в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем може передбачатися розстрочення (рівними частинами) внесення орендної плати на термін до прийняття такого об’єкта (об’єктів) в експлуатацію. Плата може відтермінуватися не довше, ніж на 3 роки, починаючи з року, в якому укладено відповідний договір оренди, без нарахування процентів та пені, визначених пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Законопроект № 6077 передбачає при банкрутстві компанії-замовника передання об’єктів незавершеного будівництва житлового призначення до комунальної власності відповідних територіальних громад, у повному обсязі зберігаючи при цьому майнові права громадян-інвесторів житла.

За чинних законодавчих норм при банкрутстві кампанії-замовника незавершений об’єкт будівництва включається до складу ліквідаційної маси і продається на таких умовах, що інвестор, у кращому випадку, отримує лише раніше вкладені кошти, — йдеться у Пояснювальній записці до законопроекту.

Автори документа обґрунтовують свою пропозицію, посилаючись на Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», який містить винятки щодо майна, що включається до складу ліквідаційної маси, а саме об’єкти житлового фонду, в тому числі гуртожитки, дитячі дошкільні заклади та об’єкти комунальної інфраструктури. Такі об’єкти передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.