Новини

Повноваження Держгеокадастру обмежено

15.06.2017 / 10:30

Уряд ухвалив Стратегію управління державними земельними ресурсами.

Нові принципи господарювання дадуть можливість залучити додатково понад 1 млрд грн уже до кінця 2018 р. до місцевих бюджетів.

Сфера земельних відносин є однією із найбільш корупціногенних у державі, і точкові заходи, що активно проводяться  правоохоронними органами спільно з антикорупційним відділом Держгеокадастру, є недостатніми для подолання цих ризиків. Крім того,  держава, передавши органам земельних ресурсів в 2013 р. повноваження щодо розпорядження землями, жодним чином не зафіксувала принципи такого  розпорядження  та цілі,  з якими мають відбуватися такі акти. Відтак, проведений в 2014 р. аналіз виявив, що більша частина договорів на оренду державних земель укладено на максимальний термін в 49 років і за мінімальною ставкою в 3 %, що вказувало на корупційні ризики при здійсненні таких угод, — зазначив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Максим Мартинюк.

«Тому сьогодні Мінагрополітики України пропонує системне рішення, яке допоможе підвищити ефективність управління земельними ресурсами, встановивши жорсткі умови, згідно з якими Держгеокадастр може розпоряджатися сільгоспземлями державної форми власності, — підкреслив він. — Це рішення є нагальним, оскільки окрім корупційних ризиків низька ефективність управління землями призводить до суттєвого недоотримання коштів  місцевими бюджетами, до яких зараховується орендна плата».

Так, при розпорядженні землями запроваджуються такі уніфіковані правила: передача  державних земель в оренду здійснюється винятково на аукціонах за єдиними стартовими умовами — на термін 7 років при ставці не нижче 8 % від нормативно-грошової вартості цієї землі, що відповідає середньому рівню оренди по галузі.

У  разі відмови орендаря від земельної ділянки її повторна передача здійснюється  також на торгах, а не в ручному режимі. «Тим самим припиняється схема, за якою землі повертаючись із користування, ділились по 2 га і вилучались із  державної власності назавжди  через безоплатну приватизацію», — підкреслив перший заступник міністра.

Також запроваджується жорсткий розрахунковий норматив  площі землі, яка може бути передана на місцевому рівні  безоплатно — не більше ніж 25 % від площі земель, передано в оренду на конкурентних засадах за попередній звітний період. Пріоритет на отримання землі на безоплатних засадах матимуть учасники АТО.

«Цією постановою ми суттєво обмежуємо повноваження Держгекоадастру  й унеможливлюємо ситуацію, за якої  25 феодальних князиків фактично приймають рішення на свій розсуд, зазначив сказав Максим Мартинюк. — Тому основним завданням Держгеокадастру має бути приведення у відповідність із цією Стратегією договорів минулих періодів».

Прес-служба Мінагрополітики України