Новини

З 01.07.2017 р. реєстрація ризикових ПН буде неможливою

23.06.2017 / 09:20
З 01.07.2017 р. реєстрація ризикових ПН буде неможливою

З 1 липня повноцінно запрацює електронна система управління ризиками при адмініструванні ПДВ, яка автоматично зупинятиме реєстрацію ризикових податкових накладних. Про це заявив директор Департаменту моніторингу доходів та обліково-звітних систем ДФС Микола Чмерук.

За словами посадовця, ПДВ завжди був ризиковим з точки зору побудови  схем ухилянь від оподаткування. До запровадження системи електронного адміністрування ПДВ існували схеми так званих «податкових ям», коли  створювалися підприємства, формувалися податкові зобов’язання, а потім ці підприємства банкрутували й суми не надходили до бюджету. Пізніше несумлінні платники податків використовували пільговий режим оподаткування підприємств сільського господарства, що також виправлено завдяки скасуванню таких пільг.

«На сьогодні системною проблемою, тією нішею, де ще можлива побудова схем ухилення від оподаткування частиною підприємств реального сектору економіки залишається так званий «пересорт» (проведення сумнівних операцій, за результатами яких може бути сформовано фіктивний податковий кредит). Саме для боротьби з цією схемою було внесено зміни до Податкового кодексу», —  зазначив Микола Чмерук.

Посадовець зауважив, що з 1 квітня поточного року система автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, працює в тестовому режимі, а вже з 1  липня працюватиме в звичайному режимі.

«Зупинка ризикових накладних відбуватиметься за допомогою програмного комплексу, який на сьогодні створений і працює. Низка підприємств уже сьогодні отримує квитанції з інформацію про те, що їхні операції, їхні податкові накладні віднесені до ризикових і з 1 липня може відбутися зупинка цих податкових накладних»,  — акцентував увагу Микола Чмерук.

Посадовець також повідомив, що фахівці ДФС працювали й над удосконаленням критеріїв, щоб податкові накладні реального сектору не підпадали під систему ризиків і не зупинялися.

«Якщо податкова накладна не є ризиковою, то вона реєструється, якщо ризикова  — зупиняється. Платник податку має можливість звернутися до ДФС — надати відповідні документи. Комісія розгляне  заяву і протягом 5 днів прийме рішення», — повідомив Микола Чмерук.

За оцінкою посадовця, відсоток податкових накладних, які зупинятимуться, не перевищить 0,1 % від загальної кількості перевірених.

Про ефективність роботи електронної системи свідчить динаміка формування сум фіктивного ПДВ. Так, у квітні (за деклараціями березня) порівняно з минулим роком нарахування ПДВ збільшилися на 1,3 млрд. грн (на 10,1 %), у травні —  на 1,1 млрд. грн (на 9,8 %), у червні очікується збільшення на 2 млрд. грн (18,9 %).

Прес-служба ДФС України