Новини

Якщо нерезидент ввозить автомобіль

07.08.2017 / 15:40
Якщо нерезидент ввозить автомобіль

Станом на 24.07.2017 р. в Україні перебувають 27,6 тис. автомобілів, ввезених в режимі «транзиту», та 24,6 тис. автомобілів, тимчасово ввезених громадянами для особистого користування, терміни ввезення яких вже закінчилися. Тобто ці автомобілі перебувають на території Україні незаконно. Про це повідомила заступник начальника Управління організації митного контролю Департаменту організації митного контролю ДФС Олена Мошинська.

«Значна кількість автомобілів з іноземною реєстрацією наразі перебуває в Україні з порушенням митних правил, і громадяни, які ними користуються, — це порушники. Причому порушниками є не тільки ті громадяни, які ввезли транспортний засіб і не виконали своє зобов’язання щодо його вивезення або не оформили авто у вільний обіг, а й ті, які його придбали», — наголосила Олена Мошинська.

Вона зазначила, що тимчасово ввозити транспортні засоби на митну територію України без письмового декларування та сплати відповідних податків мають право громадяни-нерезиденти на строк до одного року. Цей термін може бути подовжено не більш ніж на 60 днів.

«Якщо нерезидент ввозить автомобіль з іноземною реєстрацією, то саме йому надається податкова пільга. Тобто він не сплачує податки, не проходить контроль на дотримання екологічних норм, не надає дозвільні документи тощо. Водночас нерезидент не може передавати авто іншим особам або використовувати його для підприємницької діяльності. Громадяни-резиденти таким режимом користуються менше, оскільки для них передбачено сплату платежів у повному обсязі. Більше того, це авто після його вивезення і ввезення не переходить у власність цьому громадянину», — розповіла Олена Мошинська.

За її словами, при ввезенні авто в режимі «транзиту» найчастіше порушниками митних правил є саме резиденти, які не виконують зобов’язань, які передбачені цим режимом. Режим «транзит» передбачає ввезення транспортного засобу на строк до 5 діб у межах однієї митниці та на 10 діб — у межах кількох митниць. Однак, як свідчить практика, громадяни такі авто використовують не для транзиту, а для власного користування.

Крім того, непоодинокі випадки передачі нерезидентом ввезеного авто з іноземною реєстрацією у користування громадянину-резиденту. Останній фактично не має прав на це авто, оскільки у нього немає належних документів, які б підтверджували його право власності.

«Проблеми від таких порушень митного законодавства мають як громадянин, який ввіз авто і не виконав свої зобов’язання перед державою, так і громадянин, який купив так зване нерозмитнене авто, а також митниці. У першу чергу це призводить до великих черг у пунктах пропуску, особливо на західному кордоні, зокрема, з Польщею, оскільки кожні 5 діб резиденти перетинають митний кордон України та знову ввозять це авто у режимі «транзиту»», — зазначила Олена Мошинська.

Загалом з 01.01.2015 р. по 30.06.2017 р. у режимі «транзит» ввезено 313,3 тис. авто з іноземною реєстрацією, з яких майже 112 тис.  — у 2017 р. Тимчасово ввезених автомобілів з іноземною реєстрацією для особистого користування за аналогічний період налічується 1,4 млн, з них майже 381 тис. – у 2017 р.

«Положення щодо тимчасового ввезення транспортних засобів, які прописані у Митному кодексі України, повністю відповідають Стамбульській конвенції про тимчасове ввезення. Тобто Україна зобов’язалася привести своє законодавство у відповідність із міжнародними стандартами і виконує це зобов’язання. Міжнародні стандарти передбачають можливість тимчасового ввезення товарів і транспортних засобів для особистого користування тільки нерезидентами. Резидент, який проживає у будь-якій країні та ввозить авто, повинен сплатити податки до бюджету і після цього користуватися ним вільно в країні. Вимоги законодавства повинні виконувати всі — і наші громадяни-резиденти і нерезиденти», — наголосила Олена Мошинська.

Офіційний портал ДФС України