Новини

Чи може підприємець — пенсіонер за віком сплачувати ЄСВ

31.10.2017 / 12:00

Згідно з частиною четвертою ст. 4 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон про ЄСВ) та п. 4 розділу II Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну України від 20.04.2015 р. № 449 (далі — Інструкція), фізичні особи — підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Водночас відповідно до норм п. 4 розділу III Інструкції підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та є пенсіонерами або інвалідами, мають право на добровільне нарахування та сплату єдиного внеску в порядку, передбаченому для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування.

Для цієї категорії платників зобов’язання зі сплати єдиного внеску виникають винятково за умови подання звітності у строки та за формою, які визначені законодавством.

При цьому в інтегрованих картках таких платників виникає позитивне сальдо.

Фізичні особи — підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, сплачують єдиний внесок у розмірі 22 % до визначеної ст. 7 Закону про ЄСВ бази нарахування єдиного внеску. Після сплати єдиного внеску у платників виникає право на отримання будь-якого виду соціальних виплат.

Задоволення заяв платників про повернення їм надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску здійснюється тільки після отримання від фондів соціального та пенсійного страхування підтвердження щодо неотримання соціальних виплат такими платниками.

При підтвердженні інформації щодо отримання платниками, які добровільно сплатили єдиний внесок, будь-яких соціальних виплат, в задоволенні заяви таких платників щодо повернення коштів буде відмовлено.

(За матеріалами ГУ ДФС у Харківській області)